Malé zápisky - Ročník vína

Aktuality

Malé zápisky - Ročník vína 4.7.2020

Malé zápisky - Ročník vína

Co pro Vás znamená ročník vína, které si objednáte? Přemýšlíte o něm, jako o nečem, dle čeho vybíráte víno nebo jste sentimentálnější? 

Právě se nacházím na Brači a Slovinci kvůli rostoucímu počtu nových nakažených covid-19 znovu zavřeli hranice. Večer jsme šli na víno a byl mi doporučen Plavac Mali z roku 2012 barikovaný. Sice si nepamatuji z jakého sklepa, ale vím, že mě moc neoslovil. O to víc bylo prostoru na ostatní vjemy. Držela jsem sklenku vína a myslela si: “Hm, ročník 2012, to ještě ani nebylo Organic Wines. To jsem vlastně teprve složila státnice…” 

Stejně jako si víno pamatuje dobré a špatné roky, tak i my zažíváme dobré a špatné roky. Je možné se při výběru v restauraci orientovat podle ročníků, o kterých víte, že byly dobré, ale zkuste si někdy dát víno z roku, kdy jste byli poprvé na dovolené v zemi, kde se právě nacházíte, kdy jste nastoupili do první práce, nebo naopak z roku, kdy jste procházeli těžkým životním obdobím. 

Aniž bych to chtěla zakřiknout, vypadá to, že rok 2020 bude nakonec pro víno dobrý rok. A pro ty sentimentálnější z nás bude mít i zcela jiný náboj.

Víno, jak se ukazuje, je tedy perfektní nástroj, jak cestovat nejen v prostoru, ale i v čase :)

ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů