• Úvod
  • Aktuality
  • Co evropské vinařství dluží starověkému Římu
Co evropské vinařství dluží starověkému Římu

Aktuality

Co evropské vinařství dluží starověkému Římu 20.6.2020

Co evropské vinařství dluží starověkému Římu

Ve skutečnosti je to rétorická otázka - vděčí za to svému vzhledu, je to pochopitelné. Ale Římané nejen položili vinice do téměř všech dnešních hlavních evropských vinařských oblastí. Zdědili všechny základní metody pěstování hroznů a péči o vinnou révu. Kde zasadit révu? Podél říčních údolí, chráněných před větry a dobře osvětlenými svahy. To je nemožné v nížině a blízko řeky - tam mohou být mrazy, obzvláště v severních oblastech, nebo to bude povodeň během povodně. Vysoký je také nemožný - větrný a ne tak teplý. Půda by neměla být příliš mastná, hrozny rostou dobře na vzácnějších půdách. Prořezávání vinné révy a trellises vám umožní upravit výnos, což znamená chuť a vůni hroznů, což znamená kvalitu vína. A samozřejmě je logistika nesmírně důležitá - víno bude muset být dodáno spotřebitelům a nejlepší dopravní tepnou v té době byla voda, řeka nebo moře. A když se podíváte na mapu tehdejších římských vinic - začátek naší éry - můžete vidět, že se nacházejí v údolí Rýna, Mosely, Champagne, podél řeky Rhôny a Loiry ve Francii, podél řeky Duero ve Španělsku a Portugalsku.

Snad nejvíce změnil od té doby, vinný lístek v Itálii. Pokud se dnes v Itálii vyrábí nejlepší italská vína v Piemontu a Veneto, pak během římské říše byly hlavními regiony oblasti jižně od Říma, v blízkosti Neapole a nejlepší vína se vyráběla na Sicílii. Zpravidla byly umístěny poblíž velkých přístavů, opět kvůli logistickým úvahám.

Nezapomeňte, že po pádu Římské říše v Evropě začalo období, které se nazývalo historickou chronologií temna. Toto období trvalo asi 500 let a bylo charakterizováno neexistencí dominance velkých civilizovaných států - prostě neexistovaly. Vliv zbytku římské říše - Byzancie s hlavním městem v Konstantinopoli se do Evropy nerozšířil. Během tohoto období mohl civilizační impuls, který Římská říše informovala evropské národy, dobře vyschnout. A samozřejmě také začátky vinařské kultury, která byla její součástí, mohly zahynout. A zřejmě by to tak bylo, kdyby kvůli šíření křesťanství v Evropě nebyly založeny kláštery různých řádů. Jako strážci vinařské kultury působili mniši. A nejen si to zachovali, ale také se výrazně rozvinuli a vylepšili. Díky svědomité práci již několik století dochází k kvalitativnímu přechodu z římských vín na lehčí a jemnější vína, což je mnohem blíže těm, které milujeme a vážíme si dnes.

ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů